parallax background
 
 

Unutulmuş
ŞİFAHANE


Bu mekan aslında bir şifahane olarak binlerce yıllardır kullanılmakta. Halk arasında bilinen adı; Uyuz Pınarı, bu pınar tarihi ve sosyolojik olarak tahmin edilenden çok daha önemli.
Şehrin ilk SPA’sı Üzerinde Roma çeşmesi yazmasının sebebi, Romalılar döneminde bile şifalı su kaynağı olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır.SPA, Latince “Sanitas Per Aqua” demektir. Türkçeye “Suyla gelen sağlık” olarak tercüme edebiliriz. Romalılar bu tür şifalı suları SPA olarak adlandırıp sağlık için kullanan medeniyetlerden biridir.
Yazının Devamı...
parallax background
 

KMTSO'dan
Tekstil Zirvesi


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen 3. Uluslararası Tekstil zirvesinde Jülide ATEŞ'in sunumu ile ünlü KoreografvAsil ÇAĞIL'ın gerçekleştirdiği Sim Sırma defilesinde Muhteşem bir gece Yaşandı.
Neslişah YILMAZ'ın (BARUS) Resurrection - Diriliş, Özlem KESKİN'in Distopya ve Kemal ERTOP'un Existence kreasyonları tanıtılırken, Türkiyed'de ilk defa robotlar, Nazlı CEYLAN tasarımları ile sahnede yer aldı.Yazının Devamı...
 
parallax background
 
 

Efsanevi Su Atlarının İzinde
YEŞİLGÖZ Dalışı


Kahramanmaraş’tan Kayseri’ye giderken yaklaşık 60. km.de Yeşilgöz bir doğa harikası olarak sizleri bekliyor. Burası yenilenmiş yollarıyla rahatlıkla ulaşılabilecek bir cennet köşesi. Sonbaharda Yeşilgöz’ün ayrı bir güzelliği var.
Yeşilgöz’ün efsanevi su atı (su atı ve sualtı mağara ışına doğru gidiş) Türk mitolojisinde atların sudan geldiğine inanılır. Suların derinliklerinde yaşayan bu su atları efsanevi özellikler taşır. Bu su atlarının tayları en hızlı, en dayanıklı, en güçlü atlar olur. Meşhur Köroğlu'nun efsanevi Kırat’ı bunlardan biridir. Dede Korkut hikayelerinde geçen Beyrek'in atı da suların derinliklerinden gelen su atlarının soyundandır diye anlatılır. Su atları hikayelere göre bazen uçar, bazen günlerce uyumaz, sahipleriyle öyle bir kaynaşırlar ki attan öte kardeş olurlar.
Yazının Devamı...